Gönderen Kişi Konu: Çekmeköy Veteriner  (Okunma sayısı 50 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı social35

  • Kayıtlı Üye
  • *
  • İleti: 48
  • Rep Puanı: 0
  • Saygınlık Puanı: 192
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
Çekmeköy Veteriner
« : Eylül 18, 2017, 13:55:46 ÖS »

Kedi ve köpeklerde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi de iç parazitlerdir. İç parazitlerle mücadele yavruluk döneminde başlamalıdır. Acil veteriner vakalarının büyük bir kısmında, iç parazitlerin yol açtığı sorunlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle iç parazit konusunun ilk andan itibaren çok ciddiye alınması gerekmektedir. Pet sağlık sorunlarının tetikleyicisi de olabilen bu parazitlerden evcil hayvanların arındırılması ve korunması şarttır.
İç Parazit Uygulamaları
Kedi ve köpeklerde iç parazit uygulamaları ilk eve geldikleri andan itibaren yapılmalıdır. İç parazitlerin uygulama sonrasında vücuttan atılması, bağışıklığın düşüşüne neden olabileceğinden bazı durumlarda, veteriner hekim, uygulama öncesinde bağışıklık güçlendirici iğneleri yapmayı uygun bulabilir. Yavru hayvanlarda iç parazit uygulaması; hekimin uygun gördüğü biçimde tablet veya enjeksiyon olarak uygulanabilir. İlk uygulamadan bir süre sonra tekrar uygulaması gerekecektir. Bunun nedeni, kalan parazit yumurtaları varsa, bunların vücuttan atılmasıdır. Bu ilk uygulama sonrasında, hekimin önerdiği sıklıkta bu uygulama tekrar edilmelidir.
İç Parazit Uygulamasının Önemi
İç parazit uygulaması, hem hayvanların, hem de insanların sağlığı için son derece önemlidir. Kist olarak bilinen durumların engellenmesinde büyük rol oynar. Diğer yandan çeşitleri bulunan bu parazitlerle çıplak elle temas edilmesi durumunda insana bulaşması mümkündür. Bu konuda ayrıntılı bilgi hekimden alınabilir. Kapsamlı bir korunma için düzenli parazit tedavisi benimsenmelidir. Çekmeköy veteriner bu önemli uygulamaların tarihlerini kayıtlı hastalarına hatırlatarak, hem hayvanların, hem de sahiplerinin sağlığını garanti altına almaktadır. Rutin klinik ziyaretlerinde Çekmeköy petshop bölümünden evcil dostlara küçük hediyeler alınabilir ve ihtiyaçları satın alınabilir.