İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Halil ibrahim ÇELENLİ

Sayfa: [1] 2 3 ... 13
1


Sinyaller ve sistemler notları ve örnek soruları linkte verilmiştir.

link : http://s3.dosya.tc/server11/xn4jci/Sinyaller_Sistemler.rar.html

3


Chatbot’ların geleceğine dair yeni bir iddia Silikon Vadisi’nin tanınmış girişim stüdyolarından Betaworks’ten geldi. Chat bot girişimlerni desteklemek üzere bir hızlandırıcı programı açtığını duyuran betaworks, önüzmüdeki yazdan itibaren bu alanda çalışan girişimleri ağırlamaya başlayacak.

Hızlandırma programı BotCamp’e, betabot adını verdiği chatbot’u aracılığıyla başvuruların açıldığını duyuran betaworks, programına dönem başına on girişim kabul edecek. Her bir girişime The Chernin Group aracılığıyla 200 bin dolar tutarında finansal destek yapacağını söyleyen betaworks’ün sponsorları KPCB, General Catalyst, Atomico ve RRE gibi tanınmış yatırımcılar.

On hafta sürmesi planlanan programın sağladığı en önemli faydalardan biri Twitter’dan Slack’e, Facebook’tan Greylock’a,  Lightspeed’den Bloomberg Beta’ya ve The New York Times R&D Lab’e kadar çok sayıda kurumun mentör kimliğiyle girişimcilere ulaşması.

Chat bot’ların Facebook’un f8 konferansında yapması beklenen duyurudan sonra, internet servisleriyle etkileşimimize yeni bir boyut kazandırması bekleniyor. Betaworks’ün erkenden attığı adım ilerleyen dönemlerde yaygınlaşacak bir trendin habercisi olabilir.

Kaynak : webrazzi

4


WordPress kendi altyapısını kullanan siteler için çok önemli bir güvenlik özelliğini devreye aldı. WordPress’i kendi domainleri altında kullanan siteler de HTTPS desteğine kavuştu.

Kendi sunucuları altında barınan sitelere (alanadi.wordpress.com) 2014 yılında HTTPS güvenlik protokolü desteğini ekleyen servis bugün itibariyle WordPress’i kendi domainleri altında kullanan sitelerin de HTTPS protokolüne döndürüldüğünü açıkladı. Bu yeni özellikle ile WordPress güvenlik alanında önemli bir adım atmış oldu.

Servisin yıllar içerisinde kendi altyapısını kullanan sitelere standart olarak HTTPS desteği verememesinin arkasında öncelikli olarak maliyet nedeni yatıyordu. Let’s Encrypt hareketi ile işbirliği yapan şirket böylece bu özelliği daha ucuz ve entegrasyon olarak daha kolay bir şekilde halletmiş oldu.

WordPress’te HTTPS nasıl aktif edilir?
Hali hazırda WordPress altyapısını kullanan bir siteniz varsa HTTPS özelliğini aktif etmek için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Yeni güncellemeyle birlikte otomatik olarak tüm sitelere HTTPS desteği gelecek. Google‘ın HTTPS altyapısına sahip sitelere öncelik verdiğini de düşünürsek bu özellik aynı zamanda Google sıralamanıza da pozitif olarak etki edecek.

Kaynak : webrazzi

5
Yazılım / Kablosuz İnternet İle Eğitim
« : Nisan 10, 2016, 20:54:39 ÖS »


Romanya’da liseyi bitiren gençlerin sınavlarda başarı oranlarının giderek düşmesi üzerine ‘restoran zinciri KFC’ Romanya şubelerinde kablosuz internetle eğitime başladı.

Restoran şubelerinde kablosuz internete bağlanmak isteyen gençlerin, daha önce sınavlarda çıkmış bir soruyu çözebilmeleri gerekiyor.

Romanya 2015 yılında bir eğitim kriziyle karşı karşıya kaldı. Ülkedeki lise öğrencilerinin sadece yüzde 40’ı (Türkiye’deki YGS’ye eşdeğer olan) liseyi bitirme sınavlarını geçebildi. Ünlü restoran zinciri KFC‘nin Romanya ayağı da bu soruna dikkat çekmek amacıyla dijital reklam ajansı MRM/McCann Romanya’yla işbirliği yaparak WiFi-Test Campaign’i hayata geçirdi. Bu kampanya testteki soruları doğru cevaplayan öğrencilere ücretsiz kablosuz internet sunmayı amaçlıyor.

KFC Romanya, eğitim adına öğrencilere ülke çapında toplam 5,700 metrekarelik bir alanda ücretsiz internet hizmeti sunuyor. Tüm internet altyapısını bilgi korumalı olarak değiştirmek üzere planları bulunan KFC, öğrencilere erişim sağlanmadan önce sorulmak üzere bünyesinde bin 600 soru barındıracak bir yazılım üzerinde çalışıyor. Bu sorular lise öğretmenleri tarafından onaylanmış ya da önceki yıllarda sınavlarda çıkmış sorulardan oluşuyor.

Romanya’daki herhangi bir KFC restoranına giren öğrenci KFC Wi-Fi Test ağına bağlanmaya çalıştığında ekranında rastgele bir sınav sorusu belirecek. Eğer doğru cevaplarsa bir saatlik ücretsiz kablosuz internete erişebilecek. Yanlış cevaplarsa çözüm açıklamalı olarak gösterilecek.Bu kampanyanın öğrencilere farklı bir çalışma metodu sunacağına inanan MRM/McCann Romanya’nın Yönetici Müdürü konuyu güzel şekilde özetliyor: “Gençken herkes çalışmanız gerektiğini söylüyor, siz de çalışmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Biz gençler için okulu ve eğitimi eğlenceli hale getirecek şekilde bir alternatif sunmak istedik. Bunu başarmanın en iyi yolunun da her gün kullandıkları internet üzerinden geçtiğini düşünüyoruz.”


dunyahalleri

6
Yazılım / Pazarlama Teknolojileri Tek Resim Altında
« : Nisan 09, 2016, 12:18:27 ÖS »


Dünyadaki tüm pazarlama teknoloji tek bir resme sığdırılırsa nasıl bir görüntü ortaya çıkar?

Bu durumu gerçekleştirmek için chiefmartec.com son yıllar için olduğu gibi 2016 yılı için de bir çalışma başlattı.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere; pazarlama teknolojileri konularına göre gruplandırılarak tek bir resme sığdırıldı.

Resimde 3,874 logo görmeniz mümkün.

Resmin geniş hali : http://cdn.chiefmartec.com/wp-content/uploads/2016/03/marketing_technology_landscape_2016.jpg

caciksever

7
Tanışma - Sohbet / Ynt: Matlab
« : Nisan 09, 2016, 12:07:31 ÖS »
Merhaba,

Öncelikli olarak resim gözükmüyor irem hanım , ayrıca soruları belki yapamayız ama kaynak ve ipucu verebiliriz. :)

8


Dünyanın her yerindeki yazılım geliştiriler için adeta ‘vazgeçilmez’ bir kaynak olan Stack Overflow için en kısa haliyle ‘yazılım odaklı bir soru-cevap platformu‘ diyebiliriz. Stack Overflow’un kendi alanında ne kadar büyük bir platform olduğunu anlatmak içinse 2015 yılında 173 ülkeden 56 binin üzerinde yazılımcının başka yazılımcılara yardımcı olmak için soru yanıtladığını söyleyebiliriz.

Platformdaki puanlama sistemi ve kariyer bölümü sayesinde takıldığı ya da merak ettiği noktaları heyecan içinde soran yazılımcılar kadar ve en doğru yanıtları ilk olarak vermek isteyen yazılımcıların da yer aldığı Stack Overflow; her sene düzenlediği gibi 2016 yılı içinde de yazılım geliştiriciler için bir anket düzenledi ve geçtiğimiz günlerde sonuçlarını paylaştı.

Türkiye Stack Overflow’u ziyaret eden ilk 25 ülkeden biri
Söz konusu anketle yazılım geliştiricilerin yüzde 4’üne ulaştıklarının aldığı çizen Stack Overflow; dünya haritası üzerinde ülkelere göre ankete katılan kişilerin, platformun ziyaretçilerinin ve tahmini yazılım geliştiricin sayılarını da paylaştı.

Şirketin paylaştığı verilere göre Türkiye, Ocak ayı içerisinde platformu en çok ziyaret eden 22. ülke konumunda. Avrupa kıtası ve çevresinde İspanya, Fransa, İsveç, Almanya, Hollanda, İtalya, Birleşik Krallık, Polonya, Ukrayna, İsrail ve Rusya’nın gerisinde kalan Türkiye; dünya genelinde de ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya, Güney Kore, Japonya, Hindistan, Çin, Tayvan ve Vietnam’ın gerisinde.

Dünya üzerinde ekonomik dengeler ve nüfus gibi kriterleri düşündüğümüzde bu sonucun çok şaşırtıcı olduğunu söyleyemeyiz. Bu arada hemen aşağıda detaylarını okuyacağınız ankete ülkemizden 445 kişi katılmış. Bunun dışında Stack Overflow Türkiye’de 128 bin 239 profesyonel geliştiricinin yaşadığını düşünüyor.

En popüler yazılım teknolojileri genelde JavaScript, öğrenciler için Java, mobilde ise Android
Ankete katılanlar için en popüler yazılım teknolojisi yüzde 85.3 ile JavaScript olmuş. JavaScript’i bir veritabanı sorgu dili olan SQL, Microsoft’un C#‘ı, PHP ve yine bir JavaScript yansıması olan Angular takip ediyor. Bunun dışında mobil platformlarda en popüler teknoloji Android olurken veri işleme dikeyindeyse Python birinciliğe oturmuş. Öğrenciler için en popüler ilk 3 yazılım geliştirme teknolojisi de Java, JavaScript ve C++ olarak sıralanıyor.

Platform üzerinde en çok ‘trend’ olan teknolojilere gelecek olursak birinci sırada React’ı görüyoruz. React’ın hemen arkasından Spark, Swift ve Cassandra geliyor.

En çok tercih edilen yazılım geliştirme araçları Notepad++, Visual Studio ve Sublime Text
Ankete göre en çok tercih edilen yazılım geliştirme aracı yüzde 35,6 ile Notepad++. Notepad++’ı Visual Studio ve son yılların popüler ismi Sublime Text takip ediyor. Yılların efsanesi Vim ise yüzde 26,1 ile dördüncü sırada kendine yer bulmuş. Anket sonuçlarına göre Vim’in özellikle veri bilimiyle ilgilenen yazılım geliştiriciler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Öğrencilerin tercihi ise Notepad++.

Yazılımcıların 3’te 2’si ‘iş aramıyorum ama iyi bir teklif gelirse olabilir’ diyor
Günümüz internet ve teknoloji dünyasında yetenekleri keşfetmek ve iyi bir ekip sahibi olmak oldukça önemli bir konu. İnsan kaynakları süreçlerinde en çok ‘sıkıntı’ yaşanan (iyi bir yazılım geliştiriciyi önce ekibe dahil etmek sonra da elde tutmak hiç de kolay değil) iş kollarından biri de kuşkusuz yazılım geliştiriciler.

Ankete katılan ve öğrenci olmayan 40 bin yazılım geliştiricinin verdiği yanıtlara göre yazılımcılardan yüzde 15’i aktif olarak iş arıyor. Yüzde 22’si iş değiştirmeyi düşünmüyor, geriye kalan yüzde 63’ü ise ‘iş aramıyorum ama iyi bir teklif gelirse olabilir’ diyor.

Yazılımcılar yeni bir iş fırsatında en çok maaş ve çalışma temposunu önemsiyor., ancak maaş birinci sırada. Ankette insan kaynaklarıyla ilgili olarak dikkat çeken bir başka konu da yazılımcıların en çok ‘gerçekçi olmayan beklentiler‘ ve ‘dokümantasyon eksikliğinden‘ şikayetçi olması. Diğer yandan yazılımcıların iş araken en çok tercih ettiği yöntem ise arkadaş tavsiyesi.

Dilerseniz toplamda 45 soru içeren anketin tamamını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz, bizden bu kadar.

link : http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2016

webrazzi

9
Yazılım / Google, Boston Dynamics’i satıyor mu?
« : Mart 19, 2016, 21:29:35 ÖS »


Google‘ın 2013 yılının sonlarında satın aldığı ve geliştirdiği insansı robot Atlas ve yetenekleri gerçek bir köpeği andıran BigDog gibi robotları ile meşhur olan Boston Dynamics‘in satılacağı iddiaları ortaya atıldı.

Üst düzey yeteneklere sahip gelişmiş robotlar üzerinde çalışmalar yapan Boston Dynamics bu çalışmalarının videolarını internetten yayınlayarak ilgili olsun olmasın birçok kişinin dikkatini üzerine çekmişti. İnsansı robot Atlas ve BigDog ise şirketin en çok üne sahip iki robotu. Ancak Alphabet‘in sahibi olduğu Boston Dynamics’i satmaya ve robot endüstrisinden çıkış yapmaya hazırlandığı konuşulmaya başlandı. Bunun sebebi ise şirketin yeni dönemde kısa-orta vadede gelir üretebilecek departmanlar ve ürünler üzerine yoğunlaşmak istemesi.

Boston Dynamics’in robot bölümünün yaptığı çalışmalar ise daha çok geleceğe yönelik uzun vadeli araştırmalar bunun sonucu olarak da Google’ın kısa veya orta vadede bu robotik çalışmalardan kâr elde etmesinin zor olması. Boston Dynamics’in bugüne kadar yaptığı araştırmaların ve mevcut durumdaki robotlarının tabi ki piyasadaki potansiyel müşteriler tarafından satın alınma ihtimali var ancak buradaki ”potansiyel müşteri” sayısı Google tarafından yeterli bulunmamış. Amazon ve Toyota Araştırma Enstitüsü’nün bu satın almayla şimdiden ilgili olduğu ise iddialar arasında.

webrazzi

10
Yazılım / Kodsuz web sitesi oluşturma platformu (BulutPress)
« : Mart 18, 2016, 11:42:26 ÖÖ »


Kod yazmadan web sitesi oluşturma platformları uzun süredir hayatlarımızdalar ve ilk günden bu yana ilgi görmeye devam ediyorlar. Yurtdışında Wix, Squarespace ve Weebly gibi büyük oyuncuların yer aldığı pazara kısa bir süre önce Türkiye’den de tamamen Türkiye’yi hedefleyen bir girişim katıldı: BulutPress.

Amazon Web Services (AWS) altyapısını kullanan BulutPress, kod yazma ya da web sitesi oluşturma tecrübesine sahip çalışanları olmadan web sitesi sahibi olmak isteyen kurumlara,, müşterilerine içerik yönetim sistemi desteği sunmak isteyen bağımsız grafik tasarımcılara, diğer içerik yönetim sistemi yazılımlarının kurulum, bakım ve yönetimiyle uğraşmak istemeyen ajanlara hitap ediyor.

Kullanıcılarına SaaS olarak hizmet veren BulutPress’te 1 ay süreyle platformu ücretsiz olarak test edebiliyorsunuz. Platformda bir adet web sitesi oluşturmak ve sınırsız trafikle host etmek ise yıllık 250 TL.webrazzi

11


Dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton ve IBM, otelcilik ve konaklama sektörüne hizmet edecek bir robot projesini tanıttı. Connie adıyla anılan bu robot, ismini Hilton otelleri zincirinin kurucusu Conrad Nicholson Hilton’dan almış. Concierge hizmetleri vermeye yönelik olarak tasarlanan Connie, IBM’in yapay zeka teknolojisi çözümü Watson’ı kullanıyor.

Pilot çalışma için seçilen Virgina’daki Hilton McLean‘de hizmet vermeye başlayan robot, otel müşterileriyle etkileşime giriyor, onların sorularını dostane ve bilgilendirici şekilde yanıtlandırıyor. IBM Watson‘ın pek çok API’nı kullanan Connie, oteldeki servis, açılış ve kapanış saati bilgileri ya da diğer aktivitelerle ilgili sorulara cevap veriyor. Bununla birlikte Connie, otelin dışındaki turistik bölgelerle ilgili soruları da cevaplayabiliyor.

Connie, kullandığı yapay zeka sayesinde öğrenebilen bir robot. Böylece otel yönetimi Connie’nin verebileceği cevapları müşteri istekleri ve müşteri deneyimi doğrultusunda düzenleyebiliyor ya da geliştirebiliyor. Kısacası Connie, yönetimin sözünden çıkmayan bir robot ve mesaisi hiç bitmeyen bir ön büro elemanı olarak değer kazanıyor.

Hilton Worldwide’da sorumlu yöneticilerden Jonathan Wilson, Connie’yi seyahat deneyimini baştan sona olacak şekilde müşteriler için daha akıllı, daha kolay ve daha zevkli kılmak adına çalıştırdıklarını dile getiriyor. Pilot projeden IBM tarafı da oldukça mutlu gözüküyor, kendi teknolojisiyle Connie’ye hayat veren IBM Watson çözümü, Hilton müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama ve sorularını cevaplandırma konusunda yardımcı olacak.webrazzi

12
Google / Google Tüm Bloglarını Yeni Adresine Taşıyor.
« : Mart 17, 2016, 11:27:09 ÖÖ »


Google’ ın ürünleri hakkında bilgi paylaştıkları blogları bugüne kadar blogspot.com üzerinden yayınlanıyordu.

Ortaya çıkan yeni bloglar; Google’ ın artık googleblog.com adı altında her bir ürünü için birer sub-domian oluşturarak, ürünlerinin blog sayfalarını oluşturduğunu ortaya çıkarıyor.

Örneği Gmail için çıkarılan resmi blog adresi: https://gmail.googleblog.com/ Eski adrese (gmailblog.blogspot.com) gittiğinizde ise sizi yeni adrese yönlendirecektir.

Google’ ın ürünlerine ait blog sayfalarına bu ana adres üzerinde erişebileceksiniz.

caciksever

13
Microsoft Hololens’ in geliştirici fiyatı Açıklandı.

2016 yılının ilk aylarında dağıtımına başlanması beklenen sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens’ in geliştirici kitinin dağıtımı için ön başvurular başladı. Microsoft HoloLens‘ i geliştiricilere ücretli olarak gönderecek.

Geliştirici versiyonunu ücretli göndermesine rağmen Microsoft’ un fiyatları oldukça yüksek tutması gözlerden kaçmıyor. Geliştiriciler ön siparişle sahip olacakları Microsoft HoloLens’ e 3 bin dolar yani yaklaşık 9 bin TL karşılığında sahip olabilecekler. HoloLens’ in dağıtımına ise 30 Mart‘ ta başlanacak.caciksever

14
Yazılım / Google Cardboard VR Artık Google Store’ da
« : Mart 14, 2016, 08:36:24 ÖÖ »
Google Cardboard VR Artık Google Store’ da

Bugünlerde herkesin çok merak ettiği hatta denemek için sabırsızlandığı teknoloji Virtual Reality yani sanal gerçeklik teknolojisi giderek popüler olmaya devam ediyor. Google‘ da ucuz yoldan sanal gerçeklik  deneyimine sahip olmak isteyenler için Google Cardboard‘ ı satışa sundu.Sizde sanal gerçeklik deneyimini yaşamak istiyorsanız Google Cardboard‘ a bir göz atabilirsiniz. Uygun fiyatıyla satışa sunulan sanal gerçeklik deneyimini yaşamanızı sağlayan bu ürüne artık Google Store‘ dan kolayca erişilebiliyor.

Sanal gerçeklik kiti Cardboard oldukça basit bir kullanıma ve bir o kadar da basit bir tasarıma sahip. Aynı zamanda bu Cardboard sanal gerçeklik platformunu destekleyen bütün uygulamalar ve neredeyse bütün yeni akıllı telefonlarla rahatlıkla kullanılabiliyor.

Ürünün fiyatından bahsedecek olursak gerçekten bizi de hayrete düşüren bir fiyata sahip. Tek ürün almak isterseniz 15 dolar gibi bir fiyata sahip olabilecekken, iki tane birden satın almak istediğinizde 25 dolar ödüyorsunuz. Böyle heyecan verici bir ürün için bu fiyat çok olmasa gerek

Ürünün satışı şimdilik bütün dünyada yapılmıyor maalesef. Şimdilik yalnızca Amerika vatandaşlarının sipariş verebildiği ürün belirli ülkelere gönderiliyor. Türkiye bu liste de yer almasa da çok kısa süre içinde ülkemizde de satışa sunulması bekleniyor. Bir süre daha heyecanlı bekleyiş sürecek gibi görünüyor.

caciksever

15


Teknolojinin hızla gelişmesinin hayatımızı kolaylaştırdığını neredeyse her yeni haberde vurgulamaya çalışıyoruz. Ancak bu hızlı gelişim birçoğumuzun işsiz kalmasına neden olabilir.

Dünyadaki teknolojik gelişmelerle birlikte insanların yaptığı işlerin yerini robotlar almaya başlıyor. Tahmin edilen verilere bakarsak 2020 yılında yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 5 milyon kişinin işsiz kalacağı öngörülüyor. Yapay zeka sayesinde üretilen akıllı robotlar birçok alanda insanların yerini almaya başladı bile.

Davos‘ da yapılan Dünya Ekonomik Forumu‘ nda yayınlanan raporlarla bu sonuca varıldı. Dünyadaki iş gücünün %65‘ nine sahip  15 ülkede yapılan araştırma sonucunda çıkarılan analizde, yapay zekanın gelişmesiyle 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işsiz kalabileceği vurgulandı.

Yapay zekaya sahip akıllı robotların öne çıkacağı sektörlerin başında büro işleri, üretim, imalat, inşaat, madencilik ve sağlık gibi alanlar öne çıkıyor. Sonuçların baktığımızda daha kötüsüne deyinecek olursak, kadın çalışanlar erkeklere göre daha fazla iş kaybı yaşayacak.

İyi tarafından bakacak olursak da 2020 yılına daha farklı iş alanları ortaya çıkacak ve veri analizi, özel satış temsilciliği gibi alanların doğacağı belirtiliyor.

Baktığımızda teknolojinin gelişimi hayatımızı kolaylaştırsa da malesef bir taraftan da iş gücü ihtiyacını ortadan kaldıracak gelişmeler sebebiyle çoğumuzun işsiz kalmasına neden olacak.

Cacıksever

Sayfa: [1] 2 3 ... 13