İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Sezai.Acima

Sayfa: [1] 2
1
Merhaba arkadaşlar. Web işiyle uğraşan hemen hemen herkesin çok fazla girdiği bir kaç web sitesi var. Ben bu siteleri bir tek yerde topladım. Dilerseniz direkt yer imlerine ekleyin, dilerseniz istediğiniz yere not edin lazım olduğunuda girin.
Http://www.alexa.com Dünyadaki web sıralamanızı görebileceğiniz sitesi.

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr Google'nin web yöneticisi araçlarına girmenizi sağlar.

http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets Sitenizin yazar doğrulaması olup olmadığını görmenizi sağlar. Site ismini yazdığınızda eğer Google+ fotoğrafınız çıkıyorsa, google authorship doğrulamanız gerçekleşmiş demektir.

http://www.prchecker.info/ Google pagerank değerinizi öğrenmenizi sağlar. Kendim de kullanmaktayım.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/ Sayfa hızınızı öğrenebilirsiniz.Google'nin bir hizmetidir.

http://wmaraci.com/seo-analiz Sitenize ait bir kaç ipcu vererek sitenizi geliştirmenize yarar. Diğer araçları için göz atabilirsiniz. İyi günler.

2
İngilizce kelime bilgimizi arttıracak bizi azıcık daha ileriye ***ürecek. Sadece kelime olmayabilir, fiil sıfat vb istediğinizi yazın. Yalnız şahıs ekleri olmayacak. He she it we vs.
Water

3
SEO Makaleleri / Seo açısından sosyal sitelerin önemi.
« : Mart 03, 2014, 17:35:04 ÖS »
Merhaba dostlar. Sosyal medyaların öneminden azıcık bahsetmek istiyorum. Her ne kadar webmaster alemindeki kardeşlerimizden bazıları bu sosyal medya olayını hafife alsalar da aslında sosyal medya siteleri gerçekten çok önemli. Şöyle düşünelim sizin bir tane web siteniz var. Bu sitenizden haberdar olabilmeniz için sosyal medya siteleri giriyor devreye. Facebooku ele alalım örneğin. Facebookta bir link paylaştığınız zaman otomatikmen tıklanırsınız, bunun nedeni linklerin kısmen kontrol ediliyor olması. Twitterda da aynen öyle işliyor durum. Twitter'da link paylaştığınız zaman t.co olarak linkiniz otomatikmen kısaltılmakta. Twitter aramalarında örneğin linkinizin içinde abc.html dosyası varsa abc diye arattığınız zaman sizin de linkiniz çıkabiliyor.
Google özellikle son zamanlarda Google+ ağına fazlaca önem vermekte. Linklerinizi eğer otomatikmen google arama motorlarına kaydedip google ağını biraz daha genişletme amacında. Kendimin de kullandığı bu sosyal ağda gerçekten facebooktan daha güzel durumları mevcut. Authorshipse bunların en güzeli. Authorship özelliği sayesinde sitenize bir yazı yazdığınızda google+ ağınızda kullandığınız profil fotoğrafınız, aynı zamanda yazar sayfanızda kullandığınız resim de görülebiliyor. Böylelikle bir nevi yazıyı sahiplenmiş olabiliyorsunuz. Google+ ağının faydaları sadece bundan ibaret değil. Linkleriniz arama motorlarına direkt olarak görülebiliyor. Yani bir yazıyı Google ağında paylaştığınızda aynı zamanda Google'ye link de eklemiş oluyorsunuz. Kendi web sitemin trafik kaynağı genel olarak Google'nin ağından gelmekte. Önerimi uygulayın, kendi sitemde etkisini gördüm. Eminim sizin sitenizde de göreceksiniz. Sonrasında bir diğer ağ olan Facebook'u ele alalım örneğin. Facebookta bir paylaşım yaptığınız zaman arkadaşlarınız tarafından görülebilir, varsa bir grubunuz tarafından görüldüğü için tıklanma oranı yüksek. Son zamanlarda resmen sanal pazar halini alan Twitter örneğin; takipçi sayınız ne kadar fazlaysa o linkin o kadar tıklanma oranı yüksektir. Tıklanması organik hit getirecektir. Bir yerde Google'nin Reddit sosyal ağına ayrıca bir önem verdiğini duymuştum. Deneme fırsatım olmadı ama denemekte fayda var.
Ben lafı uzatmadan, bilgi alışverişinde bulunabilmemiz ve siz değerli üyelerin de konuya dahil olmanız için konunun devamı niteliğinde yorumlar yapmanızı istiyorum.  Sizler sosyal ağ' sitelerinin seo açısından önemi hakkında neler düşünüyorsunuz, sizin deneyimleriniz mevcut mu?

4
Bir programı indirdiniz, kuracaksınız ve sonrasında kurdunuz da. Aman dikkat, o da nesi? Bilgisayarınıza istemediğiniz programcıklar kurulmuş ve bu sizin onayınız alınarak yapılmış. Peki ama bunun önüne nasıl geçebilirim?
Bir program kurarken programın genelde iki seçenek olur. İngilizce olarak, Advanced - General.
Advanced bölümü gelişmiş bölüm anlamına gelmiş olmakla birlikte general genel anlamına gelmektedir. General bölümü seçerseniz ki genel olarak seçilen bölümdür. Bu programın içinde bulunan tüm şartları kabul ettiğiniz ve toolbarlar, regedit kayıtlarını da beraber kurulabileceğinin sizin izninzle gerçekleştirildiğine işarettir. Advanced bölümün seçin ve gereksiz uygulamaların önüne geçin. Sonrasında diyeceğim bir kaç şey daha var, bir programı kurarken o programın eğer varsa otomatik güncelleştirmesini kapatın. Özellikle chrome ve son zamanlarda firefox otomatik güncelleştirmeleri açık halde kurmakta. Bir şeyi illa güncelleştirecekseniz bunu kendiniz yapın. Yani kaba bir tabirle kendi işinizi kendiniz görmek en iyisidir. Kısayol oluşturun ama hepsi için değil, mesela bir program kurdunuz bu ne olsun, adobe reader olsun. Adobe reader için kısayol oluşturmanıza gerek yok.[Geliştiricler hariç] Sonuçta pdf dosyasını otomatik görüyordur genelde. Dosyayı mutlaka virüs taramasından geçirin. Her ne kadar dosya virüs taramasından geçti, virüs tarama sonucu bu dese de siz bu konuda kimseye güvenmeyin. Bunun sıkıntısını yaşayan bir sürü arkadaşım oldu. Ben de sizi uyarayım. Sonrasında bir sürü regedit kaydı silme, regedit düzenleme vs. işlerle uğraşmazsınız. Hemen formata başvurmayın. Bir program eğer kaldırılmıyorsa hemen formata başvurmayın.  Programı kaldırmak için programcıklar vardır revo uninstaller benzeri. Kolay gelsin.

5
SEO Makaleleri / Web neden bu kadar önemli hale geldi?
« : Ocak 02, 2014, 18:47:24 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Eskiden daha doğrusu bundan 10 sene önce web dediğimiz olay bu kadar önemli değildi. Tamam teknoloji gelişmemişti, tamam olanaklar bunu gerektiriyordu. Ama bir de şöyle baktım ben olaya. Eskiden insanlar seslerini duyurmak için televizyonu kullanırken neden şimdi web?
Ben bu nedenleri maddeler halinde ve kısaca belirttim. Sizlerden istediğim sizin de fikrinizi söylemeniz ve bu konuyu gerçek anlamda kavramamıza yardımcı olmanız.
1.Öncelikle google'nin pazarlamadaki etkisi. Google firmaları ön plana koyarak onların pazarlamalarına katkıda bulunuyor hatta web üzerinden reklamlara bire bir etki ediyor. Dolayısıyla zengin bir web siteniz varsa televizyondaki reklamların masrafından çok daha az bir şekilde reklamınız yapılıyor.
2.Sosyal ağların yaygınlaşması. Eskiden en fazla kullandığımız uygulamalar şimdi nerede? Msn'in yeni satıldığından bir çoğumuzun haberi vardır. Bu satılmanın nedeni msn denen olayın eski popülaritesini kaybetmiş olması. Haliyle Yerini skype gibi büyük bir şirkete bıraktı. Facebook msn'i alt etti. Skype ise facebook'la anlaşma yaparak (görüntülü konuşma) bir nevi kendisini garantiye aldı. Şimdilerde en ufak bir şey olduğu zaman twitterda patlama yaşanıyor. İnsanlar linkedinle, twitterla belki de ulaşılması çok zor insanlara ulaşıyor, onlarla bilgi alışverişinde bulunuyor.
3.Televizyondan Bilgisayarlaşmaya: Şimdi hepimizin evinde bir veya birden fazla televizyon mevcut. Dizi izliyorsunuz, hangimiz direkt olarak televizyon başında izliyoruz ki? Genel olarak kendi adıma söyleyeyim genelde web üzerinden televizyon bile izliyorum bırakın dizi izlemeyi bilgisayardan her işi halledebilir hale geldi ve ben bunu kullanmaya çalışıyorum. En son ne zaman televizyon kullandım hatırlamıyorum bile. Ama özellikle akıllı telefon olayı ve hemen ardından da tablet olayı artık televizyonu tarihe gömüyor.
Devamını sizlerden bekliyorum. Aklıma geldikçe güncelleştireceğim.

6
Android Soru - Cevap / Android bilenlere basit bir soru.
« : Ocak 02, 2014, 18:35:36 ÖS »
Merhaba android'ten anlayan arkadaşlar. Ben ilerleyen zamanlarda bir programlama dili öğrenmek istiyorum. Gerek merakımdan olsun gerek artık android uygulamaların çokluğundan olsun android dilini öğrenmek istiyorum. Ben nerden başlamalıyım? Neler yapmalıym? Sizden iki ricam var. Ya beni bu android sevdasından vazgeçirin. Ya da bir yerlerden başlamam için teşvik edin. İyi günler, şimdiden teşekkürler.

7
Merhaba dostlar. Bazı programlar vardır ki bilgisayarımızda kullanmaktan çekiniriz. Hani dosyalarımız zarar görür, bilgisayar formata zorlanır gibisinden falan da filan. Bu durumda kalkıp da yedekten bir bilgisayar mı kullanacağız ya da deep freeze mi kurmalıyız diye sorular gelebilir. Ya da bu gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Bu ve benzeri durumlarda yapacağımız şey bilgisayara sanal bir bilgisayar kurmak. Yani bilgisayarınızın içinde ama bilgisayarınıza zarar vermeyecek şekilde bir işletim sistemi kurmak. Üstelik ikisi de aynı anda. Bir çok kişi biliyordur zaten ama ben paylaşmak istiyorum çünkü en fazla kullandığım programlar arasında.
Programın adı: Virtual box
İşlevi, sanal işletim sistemi oluşturmak
Direkt Türkçe link: http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.6/VirtualBox-4.3.6-91406-Win.exe

8
İstek - Şikayet / Site tapatalk uygulamasina kaydedilsin
« : Ocak 02, 2014, 09:51:54 ÖÖ »
Sürekli gelişen akıllı telefon piyasası herkes için büyük onem arz etmekte. Bu gelişen akıllı telefon piyasasina ayak uydurmak için forumun tapatalk uygulamasina kaydedilmesini veya mobil kullanıcılar için bir sayfa oluşturulmasını rica ediyorum. Bu hem foruma hem daha kolay erisilmesini sağlayacak hem de mobil kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır. Yapılması çok zor değil.  Şimdiden teşekkürler.

9
Moderatörlük Başvuruları / Moderatörlük Başvurusu
« : Ocak 01, 2014, 15:47:26 ÖS »

Adı: Sezai
Soyadı: Acıma
İl: Karaman
Meslek/Okul: Öğrenci-İktisadi idari bilimler fakültesi (İşletme)
Neden Moderatör Olmak İstiyorsunuz: Gerçek anlamda bilgi paylaşımında bulunmak, bulunanlara ise yardımcı olmak.
Hangi Bölümde Moderatör Olmak İstiyorsunuz: Seo, Html, seo makalaleleri kısacası webmaster bölümü
Referans(varsa): Referans yok.

10
Android / Ücretsiz ve online android dersi
« : Aralık 31, 2013, 20:37:34 ÖS »
Türkcell'in destek olduğu geleceğeyazanlar.org'da ücretsiz ve belge karşılığında size android dersi verilmekte. Siteye girmek için;
https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/

11
Arama Motorları / Google'yi yakından tanıyalım.
« : Aralık 31, 2013, 20:31:53 ÖS »
Google çok geniş ve büyük bir arama motoru olduğundan bir çok değişik özelliği de bulunmakta. Bunlara kısaca değinmek istiyorum.
1.Tırnak içinde arama > Eğer bir ismi ya da şahsı arayacaksanız Sezai Acıma yazarsanız o zaman hem sezai hem de acıma ibaresini arar yanlız;"Sezai Acıma" yazarsanız o zaman içinde sadece Sezai Acıma ibaresinin yer aldığı sonuçları verir.
2./ ile arama: Diyelim ki iki tane kelime var. Chipset'in yonga ibaresini. O zaman aramaların önlenmesi için Chipset/yonga diye aramamız gerekmekte. Aksi takdirde ikisini de ayrı ayrı arayacaktır.
3.Diyelim ki arayacağınız şey belli bir kaç tarih arasında, mesela 2010 ile 2015 o zaman arama sözcüğümüzü yazdıktan sonra sezai acima arama kutusu 2010..2015 diye aratırız.
4.Bir ana kart modeli arıyorsunuz. Ama o anakartın sadece belli bir modeli; bu durumda arama cpu -pc gibi.
5.intitle: başlık araması.
6. Site hakkında bilgiler mi arıyorsunuz; örneğin info:sezaiacima.com gibi..
7.Sadece o site hakkındaki içerikler için link: komusu kullanılır. link:sezaiacima.com gibi
8. Oldu ki elinizde hesap makinesi yok bulamadınız? O zaman arama kısmına sqrt(2)*11^0.85/7 gibi bir ifadeyi aratın. Sonuç hemen karşınızda. Bu özellik mesela 1 dolar ne kadar yazdığınızda da geçerli.
9. Hava istanbul yazın hava durumu sonuçları karşınızda.
10. Bi sinema filminin tarihini ve yerini mi merak ediyorsunuz? örnek arama > Sahte kabadayı istanbul
11.Google'nin arama düzeltme önerisini bilmeyen var mı? Hayat choq qarp yazdıktan sonraki sonuç Hayat çok garip mi demek istedinizdir.
12.Aramanız çok detaylıysa google detaylı arama tercihimizdir.
13. Sadece o domainle ilgili arama yapmak istiyorsanız, site:com site:tr gibi arama yapabilirsiniz.
14.Sadece bir ülkenin domainlerine erişmek için site:jp de olabilir.
15.Canınız eğlenmek mi istiyor google şakalarına göz atabilirsiniz.
Kolay gelsin.

12
SEO Makaleleri / dmoz.org da nesi?
« : Aralık 31, 2013, 20:03:52 ÖS »
Dmoz.org Dünyanın en büyük imeme sitelerinden biridir. Backlink konuunda size gerçek anlamda faydalanabilirsiniz. Geçmişi vs'den ziyade size kayıt olmanız için anlatımlar yapacağım.
1.Öncelikle sitenizin kategorisini iyi belirleyin. Bu çok önemli çünkü editörler o konuyla ilgili olup olmadığına bakarlar, verdiğiniz kategori dışındaysa alınmazsınız.
2.Doğru kategoriye karar verdikten sonra; üst taraftan suggest url kısmına giriyoruz. Ordan Urlyi seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken diğer husus ise siteniz hakkında az ve öz bilgiler.
3.Başlık kısmına dikkat etmelisiniz, kesinlikle tamamı büyük harflerden oluşan bir başlık oluşturmayın.
4.Site açıklama kısmında sitenizin içeriği hakkında az ve öz bilgiler vermelisiniz.
5.Kullandığınız bir elektronik posta adresi seçin, size spam mesajları gönderecek son sitelerden biridir. Onun için korkmanıza gerek yoktur.
Benden bu kadar kolay gelsin, iyi forumlar.

13
SEO Makaleleri / Seo için en gerekliler
« : Aralık 31, 2013, 18:43:53 ÖS »
Merhaba. Bir siteniz var ve bu siteniz arama motorları tarafından gerçek anlamda görünsün mü istiyorsunuz? Yahut bu sitelerinizin arama motorlarınızın üst sıralarda olmasını mı? Size kısa ve öz bir anlatımla bunu sağlamanızda yardımcı olacağım.
Öncelikle googleye sitenizi eklemeniz lazım link hemen aşağıda;
http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html
Ekledik mi sitemizi? Sonrasında;
Alexaya sitemizi ekleyelim. Nasıl ekleyeceğiz diye sorarsanız buyrun videolu;

Siteyi eklediniz diyelim. Sonrası? Bir de widgetimzi alexa widgetimizi ekleyelim;
http://forumkod.com/alexa-icin-widget-hazirlama-t451.0.html << detaylı anlatım.
Peki bunları yaptık sonrasında?
dmoz.org imleme sitenizi kayıt yapın.
Peki sonra?
http://www.google.com/analytics/ buraya girin ve googlenin güzelliklerinden bi nebze daha faydalanın.
Sık sık back link alın, site link değişimi yapın, prsi yüksek blog sitelerinde sitenizin görünebileceği şekilde yorumlar yapın. [Prestij kaybı olacaktır.]
Özgün olun. Sizin konularınız size ait olmalı, bir başkasından çalıntı değil.
Sonrasında önemli bir husus daha sitenize ait facebook, google+, twitter, ff, instagram hesaplarınız olsun. Paylaşım yaptıkça trafiğin ne denli arttığını göreceksiniz.
Konuyu elimden geldiğince güncelleştirmeye çalışacağım. Unuttuğum maddeleri eklerseniz sevinirim. İyi günler, bol forumlar.

14
Tanışma - Sohbet / Ben Sezai. Ya sen?
« : Aralık 31, 2013, 18:22:37 ÖS »
Merhabalar iyi forumlar, Sezai Acıma ben. Karamanoglu mehmetbey üniversitesi 3.sınıf işletme öğrencisiyim. Herkese bol şans.

15
Alexa / Alexa için widget hazırlama
« : Aralık 31, 2013, 18:19:22 ÖS »
Alexa'nın web sitelerinizi daha kolay tanıması ve daha kolay sitenizin eklenmesi için sitenize bir widget eklemeniz sağlıklı olacaktır. Nasıl ekleneceğine gelirsek,
http://www.alexa.com/siteowners/widgets adresine giriyoruz.
Sonrasında bize bırakılan boş kısma adresimizi yazıyoruz istediğimiz şekle,örneğin abc.com
ve sonrasında build widget denilince olay tamamdır. Kolay gelsin.

Sayfa: [1] 2